ÇEKSANAT

ÇEKSANAT

ÇEKSANAT, kentin kültürel ve sanatsal etkinliklerine ve sanatsal eğitimine kalıcı katkılar sunmak amacıyla Çağdaş Eğitim Koopratifi tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. Temel felsefesi; kültürel mirası korumak, kültür ve sanatı yaşamın doğal bir parçası haline getirmek, toplumun bilinçlenmesine katkı koymak olan ÇEKSANAT, bir yandan kentin sanat üretimine ve sanat eğitimine kalıcı katkılar sunarken, diğer yandan da Görükle Kültür Merkezi ile bölge halkına ve öğrencilere sanatı ulaşılabilir kılmayı hedeflemektedir.

ÇEKSANAT ana faaliyetlerini, kendi sahnesi olan ve Bursa'nın yeni sanat merkezi olmak, kültür-sanatın birçok alanında faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla 17 Ekim 2020 tarihinde sanatseverlere kapılarını açan Görükle Kültür Merkezi'nde gerçekleştirmektedir. İçerisinde 257 kişilik tiyatro salonu, 105 kişilik sinema salonu, 105 kişi kapasiteli çok amaçlı salon, 90 m2'lik bir dans atölyesi ve 272 m2'lik sergi fuayesi bulunan GKM'de salonlar ÇEKSANAT faaliyetlerinin yanı sıra özel etkinlikler için kiraya da verilmektedir.

ÇEKSANAT TİYATRO oyunlarını GKM'de sergilemeye devam ederken hem okulların kendi sahnelerinde öğrencilerle hem de gerçekleştirdiği turneler ile Bursa dışındaki izleyicilerle buluşmaktadır. Ayrıca ulusal ve uluslararası festivallere katılan Tiyatro, izleyicilerin yanı sıra festival eleştirmenleri tarafından da büyük beğeni toplamıştır. Aynı zamanda Bursa'da tiyatroya gitme olanağı bulunmayan dezavantajlı bölgelerdeki çocuklar için de ücretsiz oyunlar sahneleyerek sanatın yaygınlaşmasına da katkı koymaktadır.  Altı oyuncusu ile repertuarındaki yedi oyunu sahnelemekte olan Tiyatro'nun DON QUİJOTE adlı oyunu 2020 yılı Direklerarası Seyirci Ödülleri kapsamında en iyi çocuk oyunu ödülünü alırken, FIRTINA adlı oyunu ise 2023 yılı Direklerarası Seyirci Ödülleri kapsamında en iyi çocuk oyunu müziği ödülünü  almıştır.

ÇEKSANAT SÖYLEŞİ kapsamında ayda bir gerçekleştirilen "Edebiyat- Felsefe Söyleşileri" ÇEKSANAT youtube ve instagram hesaplarından edebiyat ve felsefe tutkunun bireyler için yayınlanırken, ÇEKSANAT Atölye'de; dans atölyesi ile yetişkin, genç ve çocuklara yönelik tiyatro atölyeleri verilmektedir.

Kentin endüstriyel sinema dışındaki boşluğunu dolduran filmlerin sahnelendiği ÇEKSANAT Sinema ise Türkiye'nin ücretsiz film gösterimi yapan tek salonu olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Öğrencilerin, belde ve Bursa halkının beğenisine sunulan Türk ve Dünya sinemasının seçkin örnekleri her hafta sonu sinema severlerle buluşmaktadır.

Çocuk ve gençlere yönelik çeşitli sanat atölyeleri de düzenleyen ve her yaşa hitap edecek şekilde etkinlikler planlayan ÇEKSANAT, ortaklarına, çalışanlarına, velilerine, öğrencilerine yönelik düzenleyeceği etkinliklerin yanı sıra, sanatın birleştirici gücünden kuvvet alarak, Bursa halkını da kültür-sanat başlığı altında toplamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda kentin kültür sanat alanındaki etkinliklerinde belirleyici olmanın ve yön vermenin yanı sıra, bunları yerelden ulusala, ulusaldan evrensele taşımayı hedeflemektedir.

KÜLTÜR SANAT KURULU

KUBİLAY AYDIN

YÖNETİM KURULU ÜYESİ (KURUL BAŞKANI)

ERALP ATABEK

YÖNETİM KURULU ÜYESİ (KURUL BAŞKAN YARDIMCISI)

BORA ÖZKULA

ÇEK ORTAĞI

FEHMİ ENGİNALP

ÇEK ORTAĞI

ESİN İLDOĞAN

ÇEK ORTAĞI

GONCA ERİM

ÇEK ORTAĞI

İZZET BOĞA

TİYATRO SANAT YÖNETMENİ

HACER AKBABA

ÇEKSANAT MÜDÜRÜ

AYŞEN İNCİ

DESTEK BİRİMLER VE YURTLAR MÜDÜRÜ

NACİYE SEMERCİ

MALİ İŞLER VE İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ

SİNE ÇELİK

3 MART İLKOKULU EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ

İREM SOYARSLAN 3 MART ORTAOKULU TÜRKÇE ÖĞRETMENİ