GELENEKSEL TİYATRO

Tiyatrodan edebiyata, danstan söyleşiye kadar birçok etkinliğin icra edildiği ve eğitimlerinin verildiği Görükle Kültür Merkezinde (GKM) dikkat çeken sanatların başında "Geleneksel Tiyatro" gelmektedir.

Geleneksel Tiyatro başlığı altında bulunan kukla, meddah, Karagöz, orta oyunu ve köy seyirlik oyunu gibi gösteri türleri yazılı bir metne dayanmayan şarkı, dans ve söz oyunlarından oluşur.

GKM çatısı altında Geleneksel Tiyatronun, Bursa ile de özdeşmiş olan Karagöz oyunları ve eğitimleri ön plana çıkmaktadır. Bir çeşit gölge oyunu olan Karagöz, meddahlık gibi, bir kişinin yaratıcılığına dayanan bir gösteri türüdür. Hayali ya da hayalbaz denilen karagözcünün bir de yardak adı verilen yardımcısı vardır. 

Kültür merkezinde, Karagöz hayalbaz ve hayalileri için ayrılan çok amaçlı salonda, Karagöz gösterimi, eğitimi, gölge oyunları, kukla ve geleneksel gösteri sanatları konusunda düzenli çalışmalar yapılmaktadır.

Güldürü öğesinin ön planda olduğu karagöz oyunlarının konuları çoğunlukla gerçek yaşamdan alınmış mahalle yaşayışı, esnaf diyalogları, evlenme törenleri, toplumsal ve siyasal taşlamaya elverişli olaylar gibi sahnelerden oluşmaktadır.